Apple prekvapuje. Po počítačoch a smartfónoch spoločnosť prichádza s vlastnými autami

Apple prekvapuje. Po počítačoch a smartfónoch spoločnosť prichádza s vlastnými autami

08.01.2021 | Apple auto | Iveta Hricková

Za čias Steva Jobsa bol Apple jednou z najvizionárskejších spoločností, ktoré neustále prichádzali s až šokujúco modernými a kreatívnymi nápadmi. Po chvíľkovom útlme vyrukovali do boja s ďalšou veľkou novinkou. 

Tentoraz sa prezentujú s nápadom na vlastné auto a päť podaných patentov odhaľuje, ako by mohol vyzerať prototyp práve z portfólia tejto spoločnosti.

Rozšírený virtuálny displej

Túto novinku ocenia predovšetkým ľudia na pracovných cestách a veční cestovatelia. Pokiaľ sa v aute veziete ako spolujazdci, máme pre vás dobrú správu. Rozšírený virtuálny displej vám umožní pracovať a sledovať obrazovku bez toho, aby ste cítili akýkoľvek diskomfort. Vyhnete sa typickému točeniu v hlave a pocitu na zvracanie, ktorý v dopravných prostriedkoch trápi mnoho ľudí. Využijú to tiež rodiny s deťmi, ktorým budú môcť na dlhých cestách púšťať rozprávky. Nový VR systém umožní ľuďom pracovať už počas cesty domov, vďaka čomu si ušetria čas. Ten potom môžu stráviť s rodinou alebo relaxom.

Automatická kontrola klímy

Podobný systém automatickej klímy majú autá už aj dnes. Nový Apple model má ale mnoho bonusov navyše. Senzory umiestnené v interiéri a exteriéri umožňujú spracovať množstvo dát. Medzi tie základné patrí sledovanie správnej teploty a vlhkosti vzduchu. No okrem toho meria hodnoty vášho organizmu, či sa náhodou neprehrieva alebo vám nie je naopak priveľká zima. Pomocou aplikácie dokáže sledovať dáta o vašom zdravotnom stave a tomu prispôsobuje prostredie, aby ste sa cítili čo najlepšie.

Systém na tónovanie skiel a nastavenie súkromia

Na scénu sa zas dostávajú desiatky senzorov. Vďaka nim budú mať okná špeciálne tónovanie. Tie sa zmenia s prihliadnutím na aktuálnu situáciu. Nebudete mať teda neustále tmavé sklá - akonáhle bude vonku šero, zosvetlia sa. Budú fungovať na podobnom princípe ako okuliare s tónovanými sklami. Počas nočného cestovania sklá ostanú svetlé, aby boli dobre viditeľné. Jeden zo senzorov bude sledovať pasažierov, pretože ak podaktorý z nich zavrie oči, automaticky jeho okno stmavne a on si môže oddýchnuť.

Metóda na lokalizáciu áut

Parkovanie na veľkých, povedzme letiskových parkoviskách či v obchodných domoch, môže byť občas hotový hlavolam. Človek časom aj zabudne, na ktorom mieste presne zastavil. S tým vám pomôže špeciálna lokalizačná aplikácia, pomocou ktorej - vďaka smartfónu, nájdete vaše vozidlo. Využiť to dokážete aj v prípade jeho odcudzenia.

Nabíjacie stanice s pasívnym systémom

Prší, je veľká zima alebo fúka silný vietor. Vtedy sa chcete čo najskôr dostať domov, aby ste boli vo svojom pohodlí. No ešte predtým musíte auto napojiť na nabíjaciu stanicu. Je vám tento scenár známy? Apple však prišiel s automatickým, pasívnym systémom. Vaše vozidlo stačí odparkovať pri stojane, to sa za pomoci senzorov napojí na nabíjanie a vy môžete ísť priamo domov.