Angelina Jolie ponúkla do dražby umelecký kúsok. Predala ho za rekordnú sumu

Angelina Jolie ponúkla do dražby umelecký kúsok. Predala ho za rekordnú sumu

08.04.2021 | Angelina Jolie | Iveta Hricková

Niekedy sa do dražby dostávajú veľmi zaujímavé diela, ktoré nebývajú fanúšikom umenia k dispozícii príliš často. Jedno z nich uvoľnila aj Angelina Jolie (45), ktorá ho začiatkom marca predala za poriadne mastnú sumičku.

Winston Churchill patril medzi kľúčové postavy 2. svetovej vojny. Kvôli tomu musel odsunúť do úzadia všetky záľuby a prestal sa venovať aj maľovaniu. V tomto čase vytvoril iba jediný obraz, ktorý namaľoval v roku 1943 počas západu slnka v Marakeši, vo vile Taylor. Na unikátnom diele zvečnil okolité pohorie, mešitu Koutoubia a časť mesta. Anglický politik sa snažil zachytiť najmä nádhernú farbu svetla. Keď obraz dokončil, rozhodol sa ho niekomu podarovať. Jeho voľba padla na amerického prezidenta Franklina Roosevelta, ktorému tým chcel vzdať úctu, a to sa mu i podarilo. Obraz následne zdedil jeho syn, ktorý ho neskôr predal známemu hollywoodskemu filmárovi, tak sa dostal (aj) medzi fanúšikov umenia.

Darček od Brada Pitta

Poslednou, doposiaľ známou majiteľkou obrazu z Maroka, bola Angelina Jolie. Herečka ho získala v roku 2011 ako darček od vtedajšieho manžela Brada Pitta. Po rozvode sa bývalí partneri dohodli, že dielo Winstona Churchilla zostane naďalej vo vlastníctve známej krásky. Tá sa však začiatkom roka rozhodla, že ho predá v dražbe v londýnskej aukčnej sieni. Jolie a ani jej hovorcovia bližšie nešpecifikovali dôvody samotného rozhodnutia. Celebrity sa pre takýto krok často uchyľujú z charitatívnych dôvodov. Keďže v tejto oblasti sa výrazne angažuje aj Angelina, jednou z jej pohnútok môže byť práve dobročinnosť.

Predaj za milióny libier

Obraz s marockou mešitou sa dostal do dražby 1. marca 2021. Jeho vyvolávacia cena bola 1,5 milióna libier. Odborníci predpokladali, že sa finálna suma môže vyšplhať na dvojnásobok. Z výsledku aukcie ale zostali poriadne šokovaní. Churchillov obraz sa podarilo predať až za 7 miliónov libier, vďaka čomu vytvorili nový rekord. Predchádzajúci najdrahší obraz od tohto anglického politika totiž predali za 1,8 milióna libier, čím značne prekročili pôvodnú najvyššiu sumu.

Maľovanie ako najväčšia záľuba

Kreslenie skíc či maľovanie obrazov je aj v súčasnosti obľúbeným koníčkom mnohých celebrít. Viacero nádherných diel vytvoril počas svojho života Karel Gott, v období pandémie koronavírusu sa k maľovaniu vrátil slovenský herec Juraj Loj a v zahraničí sa spomínanej aktivite venujú napríklad spevák Bono z U2 alebo princ Charles.

Winston Churchill sa k maľovaniu dostal pomerne neskoro. Prvé známejšie obrazy začal tvoriť ako štyridsiatnik. Napriek tomu ho kreatívna činnosť naplno pohltila a vrodený talent deklaroval viacerými dielami. O kumšte tohto politika svedčia i vysoké sumy, ktoré milovníci umenia neváhajú zaplatiť za jeho diela. Nádherný obraz, o ktorom je reč v dnešnom článku, nájdete tu: https://www.instagram.com/p/CKz8xa-gVoI/