Aktuálna správa! Cibula Fest nebude ani tento rok, pochoval ho kultúrny Covid automat

Aktuálna správa! Cibula Fest nebude ani tento rok, pochoval ho kultúrny Covid automat

02.07.2021 | Cibula Fest | Redakcia

Nekompromisné pravidlá kultúrneho Covid automatu pochovávajú jedno kultúrne podujatie za druhým. Patrí medzi ne aj obľúbený česko – slovenský multižánrový festival Cibula Fest, ktorý každoročne víta niekoľkotisíc návštevníkov na letisku v Holíči, no tento rok bude musieť byť opäť zrušený.

Napriek tomu, že v skalickom okrese je iba minimálny výskyt pozitívnych prípadov na Covid-19, stále sa nachádza v oranžovej farbe, čo aktuálne umožňuje organizovať podujatie na státie v exteriéri len do 100 ľudí.

V kontexte prebiehajúceho kontinentálneho šampionátu vo futbale, kde si v hľadisku desaťtisíce fanúšikov užíva športový zážitok, považuje dlhoročný organizátor festivalu slovenské pravidlá za nepochopiteľné. Cibula Fest, ktorý kvôli obmedzeniam dostal tento rok prívlastok Limit, plánoval privítať do 1000 návštevníkov. Avšak, v súčasnosti sa jeho lokalita v rámci kultúrneho Covid automatu nachádza v oranžovej farbe, napriek tomu, že 7-dňová incidencia je na úrovni 17 pozitívnych na 100-tisíc obyvateľov. Cibula Fest Limit 2021 je naplánovaný už o niekoľko dní (16. 7. a 17. 7. 2021) a organizátori nemajú žiadne garancie, že likvidačné pravidlá povolia v tomto termíne aspoň tisícku návštevníkov. V rámci tohto ročníka sa mali v Holíči predstaviť interpreti ako Horkýže Slíže, No Name, Heľenine oči, Medial Banana či DJ Milan Lieskovský.

„V susednom Česku je na kultúrnych akciách od 26. 6. povolených 5000 návštevníkov v rámci celej republiky. U nás dostáva kultúra K.O. Aj keď sme sa snažili presunúť festival do Českej republiky a rokovali sme s mestom Hodonín, pre krátkosť času nebolo možné presun zrealizovať. Navyše, južnú Moravu postihla pred pár dňami všetkým dobre známa prírodná katastrofa, a to bola definitívna bodka. Zorganizovať festival, kde nemáme garantovanú povolenú návštevnosť aspoň tisíc ľudí, by bolo riziko hraničiace s festivalovou samovraždou,“ povedal organizátor Cibula Festu Vladimír Chrenka, ktorý zároveň nevylúčil, že sa v budúcnosti bude Cibula Fest konať v Českej republike, vďaka zahájeniu rokovaní o cezhraničnej spolupráci a myšlienke českej „sestry“ festivalu.

„Snažili sme sa zo všetkých síl, no, ako všetci vidia, je nad naše sily bojovať s nastaveným systémom. Veríme, že sa kultúra po týchto ťažkých ranách pozviecha, no záchranné koleso budú musieť hodiť všetci, ktorí môžu. Návštevníci, Ministerstvo kultúry a ďalšie inštitúcie, inak to nepôjde,“ tvrdí Chrenka a zároveň dodáva, že všetkým, ktorí si zakúpili vstupenky na tohtoročný Cibula Fest Limit, budú vrátené peniaze na miestach, kde si ich zakúpili. Tí, ktorí si vstupenky vymenili za tie z minulého neuskutočneného ročníka, budú opätovne zamenené na ten budúci. Všetky pôvodné vstupenky z roku 2020 zostávajú naďalej v platnosti na všetky dni Cibula Festu 2022.