Ako trávia sviatok zaľúbených vo svete, a aké sú zvyky u nás?
14.02.2022 | Sviatok zamilovaných | Milan Cigánik
Už DNES oslavujeme svätého Valentína, ktorý je známy aj ako sviatok zamilovaných. Hoci je viac komerčným ťahom obchodníkov než tradičnou oslavou, mnoho ľudí si ho pripomína aj u nás.
Podľa legendy bol Valentín rímsky kňaz, ktorý údajne žil v treťom storočí nášho letopočtu. V tom čase cisár Claudius zakázal mladým mužom uzatvárať manželstvá. Rád totiž viedol dlhé vojny a bol toho názoru, že slobodní muži sú lepší a schopnejší vojaci ako ženatí. Manželstvo ich vraj rozptyľuje a neplnili by si svoje vojenské povinnosti. Valentín v tom cítil nespravodlivosť a Claudiusovi vzdoroval. Napriek zákazu tajne uzatváral sobáše mladých zaľúbencov. Po odhalení jeho činov bol uväznený a nakoniec popravený. Poprava sa konala 14. februára roku 296. Pred smrťou napísal ľúbostný list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zamiloval. Tak vzniklo prvé valentínske blahoželanie a Valentín sa neskôr stal patrónom všetkých zamilovaných. Existuje niekoľko ďalších príbehov, v ktorých vystupujú iné postavy s totožným menom, avšak tento je z nich najznámejší.
Valentín v Amerike
V USA je sviatok svätého Valentína veľmi populárny. Ľudia si vymieňajú valentínske darčeky a pohľadnice so svojimi partnermi, rodinou či priateľmi. Podľa americkej asociácie pohľadníc Greeting Card Association sa každým rokom na Valentína odošle približne 145 miliónov pozdravov. Vďaka tomu je to druhý najväčší sviatok v roku, keď sa posiela najviac pohľadníc. Viac ich býva už len na Vianoce.
Svätého Valentína oslavujú hlavne zamilované páry. Bežnými darčekmi sú kvety, čokoládové bonboniéry, cukríky, spodná bielizeň či šampanské. Niektorí zaľúbenci zvyknú darovať aj luxusnejšie darčeky, napríklad drahé šperky. Veľa reštaurácií a hotelov pripravuje na svätého Valentína špeciálne ponuky pre páry, zahŕňajúce romantické, niekoľkochodové večere alebo víkendové pobyty.
Valentín je veľkou udalosťou predovšetkým na amerických školách. Na základných si deti vymieňajú valentínky, uložené do vlastnoručne vyrobených škatuliek svojich spolužiakov. Stredoškoláci zvyknú obdarovať svojho učiteľa a organizujú aj tematické večierky. Obľúbené a známe sú cukrovinky nazvané Conversation Hearts, ktoré pozná snáď každý Američan. Sú to drobné cukríky srdiečkového tvaru s milými nápismi: „Pobozkaj ma“, „Buď milý“, „Objím ma“ či „Skutočná láska“ a podobne.
Ako ho oslavujú Slováci?
U nás Valentína oslavujú približne dve tretiny Slovákov. Sú to nielen zamilované páry, ale tiež ľudia, ktorí si spomenú na svoju rodinu či priateľov. Ženy najradšej prijímajú sladkosti, kvety, šperky, bielizeň, darčekové poukazy a plyšové hračky. Muži zas sladkosti, parfumy, oblečenie, peniaze či bielizeň. Zaľúbenci trávia sviatok najčastejšie na večeri v reštaurácii, v kine, sledovaním filmu doma či romantickým kúpeľom, a zavŕšia ho spoločným milovaním. Medzi školopovinnými deťmi je u nás zaužívaná tradícia vlastnoručne zhotoviť a darovať anonymné vyznanie lásky alebo náklonnosti druhej osobe v podobe valentínky.
Sviatok sa stal v posledných rokoch obzvlášť komerčnou záležitosťou a dáva príležitosť obchodníkom, výrobcom sladkostí i suvenírov, kvetinárom aj poskytovateľom služieb, aby si v tomto období zvýšili obrat. Pre zaľúbených majú pripravený široký sortiment darčekov, ktorými môžu potešiť svoje polovičky. Najbežnejšími symbolmi sú srdce v červenej alebo ružovej farbe, páry v zamilovaných objatiach alebo sošky Amora. Ten je zvyčajne zobrazovaný ako malá okrídlená postavička s lukom a šípom. V mytológii používa vlastný šíp na zasiahnutie sŕdc. Odtiaľ pravdepodobne pochádza i prirovnanie, že zaľúbencov zasiahol Amorov šíp. :-)