Ako koronavírus ovplyvní Vianoce a novoročné oslavy v hoteloch?

Ako koronavírus ovplyvní Vianoce a novoročné oslavy v hoteloch?

07.12.2020 | Hoteliérstvo v období pandémie | Iveta Hricková

Jedným z najviac postihnutých segmentov počas aktuálnej pandémie je nepochybne turizmus. Hotely boli po veľkú časť roka zatvorené a s problémami zvládali úbytok hostí. 

Dnes stoja pred ďalšou výzvou. Pripraviť sa na oslavy vianočných a novoročných sviatkov, ktoré im tradične prinášali najvyššie tržby.

Zvýšená hygiena

Aj za normálnych okolností sú izby a ostatné priestory v hoteloch čisté a bez závad, v súlade so stanovenými hygienickými štandardmi. Príchod pandémie koronavírusu pridal zamestnancom hotelov ešte pár povinností navyše. V prvej fáze uvoľňovania opatrení museli napríklad zostať izby neobsadené počas nasledujúcich 24 hodín od posledného klienta. V súčasnosti sú dôkladne dezinfikované všetky dotykové plochy, izby sa častejšie vetrajú a niekde sa používajú čističky vzduchu. To isté platí i pre spoločné priestory. Častejšie sa umývajú haly, schodište a výťahy, toalety bývajú čistené niekoľkokrát denne.

Obmedzené služby

Vďaka opatreniam prijatým na zamedzenie šírenia pandémie, nemôžu vo viacerých krajinách hostia využívať služby, ktoré hotely bežne ponúkajú. Obmedzenia sa najčastejšie týkajú wellnessov, pretože vo vlhkom a teplom prostredí sú podmienky na šírenie koronavírusu ideálne. Neodporúča sa návšteva kaderníctiev a beauty salónov, obmedzený je vstup do fitness centier, v niektorých krajinách sú zatvorené reštaurácie i kaviarne. Všetky tieto zákazy komplikujú život ľuďom pracujúcim v hoteliérstve.

Na druhej strane, prináša táto situácia aj jednu výhodu. Manažéri a zamestnanci musia byť kreatívnejší a hľadať nové spôsoby, ktorými (pri)lákajú klientov. Jedným z najčastejších je premena izieb na malé kancelárie. Niektorí ľudia pracujúci z domu, v tzv. home office, sa doma nedokážu dostatočne sústrediť na pracovné povinnosti a vyhľadávajú miesta, kde by mohli nerušene pracovať.

Vyhrávajú to chaty

Najmenej sa opatrenia proti šíreniu koronavírusu dotkli prevádzkovateľov chát a rezortov, kde sú hostia ubytovaní v súkromných apartmánoch. Ide totiž o individuálne bývanie, návštevníci iba výnimočne prichádzajú do styku s ostatnými klientmi. Navyše nepotrebujú služby reštaurácií, pretože takmer všetky majú vlastné kuchyne, prípadne si možno dovoz jedla objednať. Viaceré štatistiky uvádzajú, že daný typ ubytovania bol počas uplynulého roka najobľúbenejší a majitelia takmer nepocítili negatívny dopad prijatých opatrení. Táto alternatíva sa ukazuje ako ideálna možnosť, kde osláviť vianočné či silvestrovské sviatky.

Prežijú hotely bez lyžiarov?

S nadchádzajúcou zimnou sezónou svitá hotelom a lyžiarskym strediskám nádej ako aspoň trošku zlepšiť finančnú situáciu. No zdá sa, že vďaka novým protikoronavírusovým opatreniam zostane väčšina stredísk zatvorená. Nemecko tlačí na Európsku úniu, aby sa kvôli zvýšenému riziku šírenia ochorenia na Covid-19 v aprés ski baroch a reštauráciách tohtoročná sezóna neotvorila. Niektoré štáty tomuto tlaku odolávajú a napríklad Rakúsko hlási, že je pripravené a plánuje otvoriť obľúbené zjazdovky. Najbližšie týždne ukážu, či hotely a reštaurácie prežijú zimné mesiace, respektíve viaceré z nich definitívne skrachujú.

Opatrenia proti šíreniu ochorenia na Covid-19 v európskych hoteloch

Hotely museli pristúpiť na rôzne obmedzenia, ktoré im umožnia aspoň čiastočne poskytovať svoje služby. Ak chcú počas blížiacich sa sviatkov ubytovať hostí, musia dodržiavať nasledujúce nariadenia:

  • zákaz upratovať izby, ak sa v nich práve nachádzajú klienti,
  • zákaz stretávania sa v lobby bare,
  • pravidelne dezinfikovať spoločné priestory,
  • zákaz používať wellness a fitnes centrá,
  • zákaz podávať jedlo a nápoje v reštauráciách,
  • uprednostniť platby kartou.

 

Aká je situácia na Slovensku?

V súčasnosti môžu byť hotely na Slovensku otvorené, no poskytovanie  hotelových služieb je obmedzené. Zatvorené sú posilňovne a wellnessy, masážne a beauty salóny však naďalej služby poskytujú. Jedlo sa podáva iba na izbách či terasách, ktoré musia mať jednu stenu otvorenú. Aktuálne sú stále v ponuke vianočné a silvestrovské pobyty. Pokiaľ nedôjde k sprísneniu obmedzení, sviatoční hostia si môžu posedieť a zatancovať aspoň na vyhrievaných terasách. Očakáva sa tiež definitívne rozhodnutie o spustení lyžiarskych vlekov. Aktuálne je najlepšia situácia v horských rekreačných oblastiach, ktoré klienti navštevujú nielen kvôli lyžovaniu, ale tiež pre široké možnosti výletov do prírody.