Ak hľadáte tip na fotogenické miesto, urobte si výlet k tejto unikátnej technickej pamiatke
14.11.2021 | Vodný mlyn ako atrakcia | Milan Cigánik
Posledný a jediný plávajúci vodný, lodný mlyn na Slovensku nájdete na mŕtvom ramene Malého Dunaja, neďaleko mesta Kolárovo v juhozápadnej časti Žitného ostrova.
Mlyn s pevnou konštrukciou je umiestnený na dvoch rovnobežných člnoch a ukotvený o breh rieky. Stavali ho v komárňanských lodeniciach ako repliku mlyna v Radvani nad Dunajom, ktorý v roku 1945 z neznámych príčin vyhorel. Jeho verná kópia niekoľko rokov chátrala v tamojšom prístave, až kým ho v roku 1990 premiestnili na súčasnú adresu. Hoci je po technickej stránke plne funkčný, v skutočnosti nefunguje. Príčinou je stojatá voda ramena, ktorá mlyn nepoháňa. V objekte sú zriadené dve múzeá. Pri vstupe do areálu sa nachádza jedno menšie, technické, s poľnohospodárskymi strojmi a náradím. Druhé je Múzeum vodného mlynárstva, v ktorom sa okrem iného nachádza aj jeden z prvých strojov na výrobu rybárskych sietí na svete. Z Kolárova sa siete vyvážali do 30 krajín.
Ak chcete absolvovať prehliadku objektu so sprievodcom, je potrebné si ju dohodnúť vopred telefonicky na čísle 0908 781 146. V zimnej sezóne sú prevádzkové hodiny od 10:00 do 17:00 a maximálny počet osôb na jednu prehliadku je päť. Sprievodca vám v rámci odborného výkladu porozpráva o histórii mlynu a mlynárstve. Prehliadka trvá približne pol hodiny a cena vstupného je 2 € pre dospelého návštevníka a 1 € pre deti do 12 rokov, študentov i dôchodcov.
Unikátny celodrevený most
K mlynu sa dostanete po 86 metrov dlhom a 2,25 metrov širokom, najstaršom drevenom zastrešenom moste v Európe, ktorý je v týchto končinách skutočnou raritou. Pôvodný most zničili v polovici 20. storočia plávajúce ľadové kryhy. V roku 1992 bol postavený nanovo, a to vďaka pomoci ľudí, ktorí si pamätali jeho pôvodný vzhľad. Pri nízkej hladine vody je však stále vidno piliere, patriace k predošlému mostu. Samotná konštrukcia je vyrobená z dreva a v stave, v akom sa momentálne nachádza, by mal vydržať najmenej 150 rokov. Výhodou stavby je bezbariérový prístup, umožňujúci návštevu pamiatky aj telesne hendikepovaným ľuďom či rodinám s kočíkmi.
Okolie s bohatým voľnočasovým vyžitím
Areál, v ktorom sa mlyn nachádza, leží na polostrove, ohraničenom tokmi Malého Dunaja a Váhu z jednej a mŕtveho ramena Malého Dunaja z druhej strany. K areálu patrí kemping s možnosťou stanovania alebo ubytovania v bungalovoch. Na organizovanie rôznych kultúrnych podujatí býva návštevníkom k dispozícii zastrešené javisko. Pri nepriaznivom počasí je možné sledovať prebiehajúci program z altánkov s prístreškami. Deti sa istotne potešia dvom detským ihriskám v prednej a zadnej časti objektu. Lákadlom pre rodiny s deťmi je i biofarma Vodný mlyn – 133046, v ktorej sa starajú o rôzne domáce hospodárske zvieratá. Blízke vodné toky sú vhodné na rybolov i splavovanie, preto je záujemcom o tieto aktivity k dispozícii malá požičovňa lodí.
Oblasť, v ktorej sa kemping nachádza, je ideálnym miestom na organizovanie školských táborov, rodinných piknikov, stretnutí s priateľmi či firemných teambuildingov. Účastníci týchto akcií sa môžu občerstviť v Krčme u Mlyna, ktorá sa nachádza hneď vedľa tejto výnimočnej technickej pamiatky.
Poškodené koleso
Minulé leto došlo počas silných búrok a dažďov k vážnemu poškodeniu nosného hriadeľa mlynského kolesa, ktoré muselo byť demontované. Bolo potrebné rozobrať celé koleso, slúžiace na poháňanie mlynského mechanizmu na prednej lodi plávajúceho mlyna. Ochranársky Spolok Vodný mlyn v Kolárove, ktorý celý areál spravuje, usporiadal verejnú finančnú zbierku na jeho opravu. Kvôli pandémii totiž ich príjmy natoľko poklesli, že náklady na renováciu neboli schopní pokryť z vlastných zdrojov. Podľa informácií spolku na jeho facebookovej stránke boli vyzbierané finančné prostriedky použité na demontáž poškodených častí, nákup oceľového a dreveného materiálu a výrobu nosného hriadeľa i drevených častí mlynského kolesa.
Zdroj foto: Facebook