Aj Austrália má svoj Stonehenge. Aké sú jeho tajomstvá?

Aj Austrália má svoj Stonehenge. Aké sú jeho tajomstvá?

21.04.2021 | Austrálska rarita | Iveta Hricková

Pre cestovateľov je jedným z najväčších lákadiel odhaľovať počas spoznávania sveta jeho veľké tajomstvá. Aj kvôli tomu sa tešia veľkej obľube napríklad egyptské pyramídy či anglický Stonehenge.

V Austrálii majú tiež podobné miesto, navyše opradené viacerými záhadami.

Objavili ho v roku 1939

Historická zaujímavosť sa nachádza neďaleko mesta Mullumbimby. Po prvýkrát ju objavil Frederic Slater, ktorý je bývalým prezidentom austrálskeho spolku archeológov. Domáci obyvatelia si pôvodne mysleli, že na danom mieste sa nachádzajú iba obyčajné kamene. Až keď ich začali podrobnejšie skúmať uvedomili si, že sú v skutočnosti rozložené do určitého symbolu. Spolu ich je až 181 kusov. Na tvorbu tohto zaujímavého kamenného diela boli použité rôzne typy a veľkosti skál. Niektoré z nich pochádzali z oblasti, ktorá je vzdialená viac ako 20 kilometrov od spomínaného miesta. Keďže viaceré balvany boli obrovské, dodnes nie je známe, ako sa sem dostali.

Najstaršia podoba chrámov

Archeológovia sa zatiaľ nezjednotili v názore na vek daných obrazcov. Jedna skupina sa domnieva, že by mohli mať viac ako 11 000 rokov, druhá sa prikláňa väčšmi k verzii, že ich vytvorili pred 7000 rokmi. Zaujímavosťou je, že podaktoré zdobenia na skalách sa podobajú tým, ktoré neskôr používali Kelti. Zatiaľ sa nepodarilo zistiť, či boli do kameňa vyryté neskôr, respektíve akým spôsobom sa tam znaky dostali. Austrálski praobyvatelia ukladali kamene do tvaru špeciálnych kruhov, okolo ktorých rozložili ďalšie skaly. V regióne sa nachádza 24 podobných skalných obrazcov. Za zamyslenie stojí i fakt, že kamene sú rozostavané do dokonalých kruhov napriek tomu, že v tom čase neexistovali žiadne pomôcky na ich označovanie.

Slúžilo im ako observatórium?

Vedci pracujú aj na ďalšej verzii, a síce, že na tomto mieste mohlo byť prvé najstaršie observatórium na svete. Rozloženie kameňov sa totiž nápadne podobá na slnečnú mapu, pomocou ktorej evidovali pohyby slnka na oblohe. Tak presne dokázali členiť jednotlivé časti dňa či roka a riadili sa tým pri pestovaní úrody, ako aj pri dodržiavaní podaktorých rituálov. S odhaľovaním tajomstiev tohto magického miesta pomáhajú aj Aborigéni. Tí sa snažia nájsť aspoň nejaké súvislosti s ich pôvodnou kultúrou.

Prvá verzia ľudskej reči

Ďalším z tajomstiev unikátneho miesta v Austrálii sú zdobenia jednotlivých kameňov. Tie pozostávajú z rôznych znakov, ba čo viac, i prvých náznakov písma. Archeológovia to označili ako prvú verziu ľudskej reči. V celej oblasti našli až 28 000 alternatív takýchto značiek a ich rôznych spojení. Predpokladá sa, že prvý pôvodný jazyk mohol obsahovať skutočne až takýto počet výrazov. Zrejme nimi značili všetky svoje poznatky a používali ich aj ako určitú formu kroniky na zaznamenávanie dejín.