Tetovanie "naše každodenné"

Tetovanie "naše každodenné"

21.09.2020 | Špendlo (Matej Martius) | Nikoleta Laškotiová

ŠPENDLO - pseudonym, meno známe nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Vlastným menom Matej Martius je zaujímavý umelec so svojským štýlom, ktorý sa tetovaniu venuje už takmer 17 rokov. Je samouk a jeho tatérsky podpis zdobí telá mnohých priaznivcov jeho štýlu. Získal významné domáce i medzinárodné ocenenia na tatérskych súťažiach. 

Predstavujem vám tatéra, cez ktorého sa sny iných dokážu kdekoľvek na tele zrealizovať...


Ste jedným z našich najlepších tatérov.
Ako ste sa k tatérskej tvorbe dostali a kedy ste v sebe objavili talent?
Kedy prišiel prvý impulz, že toto je profesia, ktorej sa v živote chcete venovať?

 

Tetovanie som nebral ako profesiu, ktorá by ma mohla živiť. Aspoň nie v 15-tich rokoch, keď som si nechal urobiť svoje prvé tetovanie. Odvtedy som kreslil spolužiakom fixkou po rukách, ale k samotnému tetovaniu som mal rešpekt. Možno preto, že u nás tento trend nebol až taký rozšírený. Prvýkrát som ihlu do ozajstnej kože zaboril, keď som mal 22. Sused mi dovolil mu obtiahnuť starý ornament na nohe, a vtedy som už vedel, že toto bude zábavka na dlhé zimné večery, keď sa nedajú sprejovať vlaky. Veľa mojich kamošov sa mi v začiatkoch rado zverilo, pretože som kreslil odmala, maľoval obrazy, airbrush a graffiti, takže mi dôverovali (možno niekedy až príliš). 

 


Kedy prišla prvá zákazka a aké bolo prvé tetovanie, ktoré ste vytvorili?

 

Prvé motívy boli dosť jednoduché ako ornamenty a nápisy. Potom som sa odsťahoval do Anglicka, kde som dostal prácu v tetovacom štúdiu, v ktorom pracovali 50-roční tatéri. Dalo mi to veľmi veľa na tú dobu. A tam sa v podstate začala moja kariéra tatéra. 

 

Na konte máte množstvo tatérskych ocenení z domácich i zahraničných súťaží.
Ktoré z nich si najviac vážite, z akých konkrétnych súťaží ste ich získali?

 

Hej, cien zo súťaží je dosť, asi najviac v Česku a na Slovensku. Každú jednu si vážim, ale samozrejme, najcennejšie sú tie z veľkých tattoo convention ako Londýn, Krakow či Ottawa, pretože je tu veľká účasť svetových tatérov, a teda veľká konkurencia. Najčastejšie ceny dostávam v kategórii Color alebo Newschool. Tam v podstate najviac spadá môj štýl. 

 

 

Kedysi mali tetovania na telách ľudí skôr negatívny význam. Dnes už patrí tetovanie k istému druhu umenia a má ho veľké množstvo rôznych ľudí.
S akými rôznymi požiadavkami za Vami chodia zákazníci?

 

Nepovedal by som, že tetovania mali negatívny význam. Od pradávna sa ľudia tetovali, či už od rôznych starých kmeňov cez námorníkov až po basistov, aby vyjadrili svoj postoj k niečomu, mali určité miesto v hierarchii, alebo len z rebelstva. Dnes už chodia zákaznici s čímkoľvek. Fantázii sa medze nekladú. Veľa ľudí chce byť originálnymi, alebo ďalší berú tetovanie už len ako módu a dajú si vytetovať to, čo má ich sused, len väčšie.

 


Aké najbizarnejšie tetovania ste robili?


Čo je bizarné? Potetovaná tvár s hlavou, celá ruka vyfarbená len na čierno alebo pornografické obrázky? 

 

Váš rukopis je originálny. Obsahuje svieže a farebné tetovania, ktoré môžeme vnímať ako niečo medzi realistickým a abstraktným štýlom, ale aj s jemným náznakom kubistických a surrealistických kresieb. Vaše tetovania majú často komixový podtón a väčšinou kreslíte zvieracie motívy.

Prečo sú Vám blízke práve farebné zvieracie motívy?

 

V mojom štýle je vidieť rukopis, ktorý vychádza z graffiti, ktoré dlhé roky robím. Tak ako na steny, tak aj na kožu sa snažím používať veľké kontrasty, aby tetovania vydržali pekné veľa rokov. Zvieratá asi preto, že sa do môjho štýlu najviac hodia a farebne vyzerajú ešte lepšie ako v skutočnosti.

 


Ktoré farby najradšej používate?

 

Nemám obľúbenú farbu. To, že často používam nejakú farbu nie je pre jej odtieň, ale preto, že sa mi dobre napicháva do kože. 

 

Mnohým ľuďom sa tetovania veľmi páčia, ale odrádza ich otázka, ako ich pokožka bude vyzerať o niekoľko desiatok rokov, prípadne či ich príjmu s tetovaním do zamestnania.

Aký názor a aké skúsenosti s týmto postojom máte Vy?

 

Vzhľadom na to, že omnoho väčšie percento mladých ľudí je dnes už potetovaných, tak je to jedno. Všetci zostarneme a budeme mať prašivé a rozpité tetovania. :) Keby sme sa bavili 10 rokov dozadu na tému tetovanie v zamestnaní, bolo by to inak. Ale dnes už je to v podstate bežná vec - dokonca aj v policajnom zbore či v banke. 

 


Kde v súčasnosti pôsobíte a ako Vás možu ľudia kontaktovať?

 

Painapple je názov môjho tetovacieho štúdia v Trnave, v ktorom pracujem aj s kolegovcami Julkou a Peťom. Špendlo je moja prezývka. Kontakt je najjednoduchší cez sociálne siete Instagram alebo Facebook: @spendlotattoo@painapple.tattoo

 

Ako by ste inšpirovali mladých ľudí, ktorí sa tiež chcú tatérskemu umeniu venovať?

 

V dnešnej dobe je omnoho jednoduchšie začať tetovať. Internet je plný online shopov a tutoriálov. Samozrejme, najrozumnejšia cesta je, aby ti to ukázal skúsený tatér. Robíme aj tetovacie kurzy, v ktorých často prezradíme naše know-how, takže pokojne nás môžu začínajúci tatéri kontaktovať aj skrz takúto vec. 

 

Kto je Matej Martius?

 

Hlavná fotografia a fotografie v článku: s povolením M. Martiusa