Skvelý nápad francúzskeho inžiniera. Vymyslel originálne bývanie pre bezdomovcov

Skvelý nápad francúzskeho inžiniera. Vymyslel originálne bývanie pre bezdomovcov

17.12.2020 | Iglu pre bezdomovcov | Iveta Hricková

Žijeme ťažké časy, keď sa priepasť medzi chudobnými a bohatými ešte viac prehlbuje. Zatiaľ čo niekto si dovolí minúť na luxusný večierok s kamarátmi tisíce eur, iní nemajú ani vlastný domov. 

Našťastie sú medzi nami stále aj dobráci, ktorí myslia na ľudí v núdzi a prinášajú im skvelé prekvapenia.

Šokoval ho počet ľudí bez domova

Francúzsky inžinier Geoffroy de Reynal pracoval niekoľko rokov mimo svojej domoviny. Po návrate do Paríža ostal šokovaný z toho, ako negatívne sa zmenila jeho tvár. Nech sa pozrel kdekoľvek, všade mal pred očami bezdomovcov. „Kontrast s Čiernou Horou bol markantný, hoci Francúzsko je v ekonomickej výhode. Vo väčšine miest je oficiálny program pre bezdomovcov preplnený, a to i počas zimného obdobia. Každý z nás vidiel ľudí bez domova spať priamo na snehu,“ povedal Reynal. Preto sa pohrával s myšlienkou, ako by mohol pomôcť a vybudovať im aspoň provizórne bývanie.

Iglu pre bezdomovcov

Geoffroy počas kariéry veľa cestoval. Preto začal premýšľať, ako by sa mohol inšpirovať v iných krajinách. Nakoniec mu napadlo, že pre bezdomovcov vyrobí jednoduché iglu, s podobou malého príbytku. Po niekoľkých návrhoch a testovaniach vymyslel najvhodnejšie riešenie - tento mini domček bude mať dizajn polovičného valca. Ľuďom bez domova ponúkne skvelé miesto na spanie a navyše si tam môžu uložiť aj časť svojich vecí. Iglu sa dajú výborne umiestniť kdekoľvek v meste a nepôsobia tak zle ako bezdomovci spiaci na kartónoch alebo priamo na ulici.

Vode a chladu odolné

Dôležitou úlohou bolo vybrať dobrý materiál, ktorý bezdomovcom poskytne miesto, kde by sa v zime mohli aj trochu zohriať. Reynal našiel špeciálny druh peny a hliníkovú fóliu, ktoré sú tiež výbornými izolantami. Vďaka tomu sa napriek mínusovým teplotám nedostáva dnu až tak veľká zima, a ešte sú aj odolné voči vode. Ideálne sú teda nielen počas zimy, ale i v lete a na jeseň, keď máme viac zrážok. Veľkou výhodou je, že vďaka použitému materiálu nie sú ťažké a pomerne ľahko sa s nimi manipuluje.

Ľahká výroba, nízka cena

Prvé kusy iglu príbytkov si už našli svojich majiteľov. Reynal ich už niekoľko vyrobil a inštaloval do Paríža a do Bordeaux, kde momentálne žije. Jeho nápad so sebou prináša minimálne dve výhody, ktoré by mohli potešiť organizácie, venujúce sa ľuďom bez domova. Vďaka použitým materiálom je ich výrobná cena pomerne nízka a pokiaľ dodržiavate návod, zhotovujú sa pomerne jednoducho. V budúcnosti by teda nemal byť problém rozšíriť  nápad aj do sveta a pomôcť tak tým, ktorí sú v náročnej životnej situácii.